Anders i Włochy

 

23 października 2008

godz. 18:45, Klub Marchołt

 Prof. Gianni Cerchia 

 (Uniwersytet w Molise, Campobasso)

 poprowadził wykład na temat


 Anders i Włochy
(Anders e Italia)Tekst wykładu

Anders i Włochy

  

 Reminescencje:

 

    Monte Cassino, miejsce bardzo drogie sercom Polaków. Tu w czasie II Wojny Światowej toczył się najcięższy bój o przełamanie oporu niemieckiego z rozstrzygającym udziałem Drugiego Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Wojsko polskie wykazało się niezwykłą skutecznością i męstwem. Brało udział w wyzwalaniu między innymi Bolonii i Ankony, pod polskim dowództwem walczyli żołnierze włoscy.

Profesor Gianni Cerchia w sposób interesujący przedstawił fakty dotyczące tego okresu, ale w swoim wykładzie pokazał również, że historia nie umiera wraz z bohaterami, którzy ją tworzyli.

Mimo, że od zakończenia wojny minęły 63 lata, pamięć tych wydarzeń jest ciągle żywa, zarówno wśród historyków, którzy docierają ciągle do nowych faktów, jak i wśród mieszkańców którzy pamiętają, że to Polacy przelewali swoją krew uczestnicząc w wyzwalaniu ich miast.

Wydarzenia kulturalne, takie jak wykład prof. Cerchia, wzbogacają naszą wiedzę historyczną, i przyczyniają się do zacieśnienia kontaktów między naszymi narodami. 

                                                                    

 Alicja Maciążek

ĉ
Sekretariat Stowarzyszenia,
28 gru 2013, 11:10
Comments